INSTYTUT ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO
NOWOŚCI W INSTYTUCIEPolska    2023-05-10

Spotkanie z przedstawicielami Polonii argentyńskiej i harcerzami

10 maja br. w siedzibie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Warszawie odbyło się spotkanie dyrekcji Instytutu z przedstawicielami Polonii argentyńskiej oraz harcerzy.

Spotkanie prowadzili prof. dr hab. Jacek Gołębiowski, Dyrektor Instytutu oraz Jacek Janowiak, Zastępca Dyrektora Instytutu. Chorągiew harcerską z Maciaszkowa w Argentynie reprezentowała Joanna Sempolińska-Uzarowicz, nauczycielka w Polskiej Szkole Sobotniej im. Tysiąclecia Chrztu Polski przy Polskiej Misji Katolickiej w Martin Coronado, prowadzonej tam przez Polski Ośrodek Katolicki Ojców Bernardynów. W rozmowie uczestniczyli także hm. Wojciech Stanek z Wydziału Finansowego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz phm. Mateusz Świerzyński z Okręgu Pomorskiego ZHR, jako przedstawiciele organizacji blisko współpracującej z harcerzami należącymi do argentyńskiej Polonii.

Goście przekazali dyrekcji Instytutu najważniejsze informacje na temat bieżącej sytuacji szkolnictwa polonijnego w Argentynie. Podkreślili, że praca obecnych liderów organizacji polonijnych w znaczący sposób wpływa na budowanie polskiej świadomości narodowej wśród potomków polskich emigrantów. Ze swojej strony władze Instytutu przekazały informacje o możliwościach wsparcia finansowego m.in. w zakresie nauczania języka polskiego, jakie oferuje Państwo Polskie. Podczas spotkania omówiono także możliwe formy udziału harcerzy w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, w tym pomoc organizacyjną na miejscu wydarzenia.
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM×