INSTYTUT ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO
NOWOŚCI W INSTYTUCIEIrlandia    2023-05-30

Święto Polonii w Irlandii Północnej

29 maja br. w Irlandii Północnej, w Belfaście, odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Miesiąca Polskiego Dziedzictwa poza Granicami. Na zaproszenie Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, podczas tego ważnego wydarzenia Dyrekcję Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego reprezentował Jacek Janowiak, Zastępca Dyrektora IRJP.

Uroczyste obchody

Przedstawiciele polskich władz oraz instytucji kultury zwiedzili tzw. mur pokoju w Belfaście oraz słynne murale, wśród których znajdują się prace upamiętniające m.in. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz lotników z Dywizjonu 303. Polska delegacja wzięła również udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Patryka, po której spotkała się z reprezentantami irlandzkiego duchowieństwa. Po południu w Belfast City Hall odbyło się spotkanie z Polakami mieszkającymi w Irlandii Północnej, podczas którego byli obecni przedstawiciele władz lokalnych. Złożono także wizytę w Konsulacie RP w Belfaście.

Ważną częścią obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Miesiąca Polskiego Dziedzictwa poza Granicami było złożenie kwiatów na grobach polskich pilotów poległych podczas II wojny światowej, którzy spoczywają na cmentarzu w Milltown.

O Polakach w Irlandii Północnej

Polonia w Irlandii Północnej to w przeważającej części ludzie młodzi i przedsiębiorczy, którzy należą do jednej z najbardziej aktywnych ekonomicznie grup ze wszystkich mniejszości narodowych zamieszkałych w tym kraju. Język polski jest drugim po angielskim najczęściej używanym językiem w tej części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wedle statystyk region ten zamieszkuje blisko 30 tysięcy naszych rodaków. W lutym 2017 r. polski rząd podjął decyzję o utworzeniu w Belfaście Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej.
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM×