IRJP: 2 maja świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą
NOWOŚCI W INSTYTUCIEPolska    2024-04-30

2 maja świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą

22 lata temu Senat RP ustanowił święto Polaków mieszkających poza granicami kraju. 2 maja świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Bez względu na to, jakie powody czy losy sprawiły, że dziś mieszkacie państwo poza Polską, często na innym kontynencie, w ten szczególny dzień czujemy się zjednoczeni wokół polskiej flagi.

Rola Polonii w podtrzymywaniu więzi z krajem, promowaniu naszej kultury i dobrego wizerunku w świecie jest nie do przecenienia. Dlatego chcę dzisiaj gorąco podziękować Państwu za kultywowanie polskiej mowy i tradycji w rozmaitych ośrodkach i domach na całym świecie. 

Szczególnie chcę podziękować nauczycielom i organizatorom szkół, którzy często społecznie pracują na rzecz podtrzymania znajomości języka polskiego w kolejnych polonijnych pokoleniach. Wiem, jakie to ogromne wyzwanie i poświęcenie i dziękuję za to. Wyrazy szacunku dla rodziców, którzy dbają o dwujęzyczność swoich dzieci, mimo obiektywnych trudności.

W tym roku, decyzją rządu, w szczególności Ministry Edukacji, Instytut otrzymał maksymalną kwotę finansowania dopuszczoną w ustawie na wsparcie języka polskiego. Chcę za to podziękować. Myślę, że również w imieniu wszystkich Państwa.

Już 7.05 zaprezentujemy program na ten rok. Po majówce ruszą pierwsze konkursy, w tym na utrzymanie szkół oraz na wypoczynek letni.

Zwracam się do rodziców, młodzieży i dzieci – zarezerwujecie tydzień na dofinansowane wakacje w Polsce. To szansa na poznanie, albo przypomnienie sobie jak fajny to kraj i na nawiązanie nowych relacji, które ułatwią później utrzymanie więzi z Polską.

Życzę Wam pięknego świątecznego dnia i do zobaczenia w trakcie konsultacji regionalnych i wizyt zagranicznych. Zawsze jestem otwarta i chętna na rozmowy z Państwem.
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 1461211 RAZY×